Yeşilay, ABD temsilciliği için TASC ile protokol imzaladı

Yeşilay, ABD temsilciliği için TASC ile protokol imzaladı

Bağımlılıkla mücadele eden Yeşilay, ABD’de temsilcilik açma çalışmalarında işbirliği yapmak için Türk-Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi (TASC) ile ortak protokole imza attı.

ABD’nin New York kentinde gerçekleştirilen imza törenine Yeşilay Başkanı Mücahit Öztürk, Yeşilay Yönetim Kurulu Üyesi Esra Albayrak ile TASC Eş Başkanları Halil Mutlu ve Günay Evinch katıldı.

Marriott Otel’de gerçekleşen imza törenine ABD’de yaşayan Türkler kadar Amerikalı Müslümanlar da ilgi gösterdi.

İmza töreninin ardından AA muhabirine değerlendirmeler yapan Yeşilay Başkanı Öztürk, Yeşilay’ın 97 yıllık bir kuruluş olduğunu ancak son yıllarda Türkiye dışına da açılım yaptığını ve 34 ülkede temsilciliklerinin kurulduğunu belirtti.

“Bu çalışmaları ABD’ye de taşımak istiyoruz”

Geçen yıl, ülke Yeşilay’larını bir federasyon çatısı altında topladıklarını dile getiren Öztürk, “Bu çalışmalarımızı ABD’ye de taşımak istiyoruz. Sağ olsunlar bu noktada TASC ile birlikte çalışıyoruz. Bundan sonra artık Amerika’da da Yeşilay havası esmeye başlayacak.” şeklinde konuştu.

Yeşilay’ın her türlü bağımlılıkla mücadele eden bir sivil toplum örgütü olduğunu kaydeden Öztürk, “Dünyada bu alanda faaliyet gösteren birçok kurum var ama Yeşilay bunların en eskilerinden biri. Bu bakımdan tarihi bir misyonumuz var. Ayrıca Yeşilay, sadece bir tür değil, her türlü bağımlılıkla mücadele ediyor.” ifadesini kullandı.

“Tecrübelerimizi Amerikan toplumuna taşıma şansımız olacak”

Albayrak, Yeşilay’ın bilimsel yöntemlerle bağımlılıkla mücadele ettiğine işaret ederek, “Bu tecrübelerimizi Amerikan toplumuna taşıma şansımız olacağından dolayı bugün gurur duyuyoruz.” şeklinde konuştu.

“Bağımlılık ABD’de çok ciddi bir sorun”

Ardından söz alan TASC Eş Başkanı Halil Mutlu ise bu girişimlerinden dolayı Yeşilay heyetine teşekkür etti. Bağımlılık sorununun ABD’de çok ciddi bir sorun olduğunu vurgulayan Mutlu, kendisinin de bir doktor olarak bu tür vakalarla sıkça karşılaştığını ifade etti.

 

AA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *